Det sker i Svenska Dagbladet.
Det är överläkaren, docent Mats Eriksson, som i en artikel på Brännpunkt bland annat skriver följande:
I en artikel i Aftonbladet beskrivs hur en palestinier avlidit efter att ha skjutits i bröst, buk och ben. Han transporteras i väg i en israelisk helikopter och då kroppen återlämnas till anhöriga, så noterar man ett stort snitt och drar slutsatsen att han, liksom andra i liknande situation, använts som organdonator.
Bortsett från det faktum att det är osannolikt att organen skall vara oskadade av kulorna och inte heller bemängda med tarminnehåll, bakterier och klädespartiklar som följt med i skottkanalerna så måste organen ha varit i dåligt skick då han anlände till sjukhus efter att ha släpats, transporterats först via jeep och därefter via helikopter. Man kan teoretiskt tänka sig att en döende används för organtagning, men de praktiska omständigheterna talar emot att denna misstanke är rimlig. Det kan låta cyniskt, men organen bör knappast ha varit av den kvaliteten att man velat använda dessa till transplantation. Tanken att använda någon som avlidit ute på fältet som organdonator är absurd.
Anklagelsen om organstöld är alltså: absurd!
När regeringen nu har stöd från läkarvetenskapen, kunde väl Reinfeldt eller Bildt ändå hålla med vår ambassadör i Tel Aviv – eller varför inte Israels regering? – bara lite?
Fast, det är klart, det skulle ju minska pressen på Israel, och att upprätthålla den, ja, det verkar ju vara det viktigaste av allt just nu.
Men även om regeringen tycks anse det, så bör regeringen inte underlåta att ta avstånd från absurda anklagelser, i synnerhet inte när de särskilt ombeds att uttala sig.
Dags alltså för statsministern och/eller utrikesministern att äntligen modigt tala ut och visa att Sveriges regering inte ställer upp på någonting som just nu inte gärna kan betecknas som annat än antisemitisk propaganda.
Tillägg 2009-08-27: Världen idag berättar att regeringen och utrikesministern visst har kritiserat mediarapportering tidigare, t. ex. i termer av ”oärligt” och ”lögnaktigt”. Fast då gällde det ju inte att ta avstånd från oärlig och lögnaktig israelkritik.
***
Läs även andra bloggares åsikter om Aftonbladet, Donald Boström, organstöld, Fredrik Reinfeldt, Carl Bildt, Israel, Mats Eriksson, antisionism, antisemitism, regeringen
tor markets dark website
darknet seiten drug markets onion
dark web sites links blackweb
tor darknet dark web links
deep web markets best darknet markets
darkmarket list how to access dark web
darknet market lists darkmarkets
darknet markets 2023 darknet websites
deep web markets darknet drugs
tor markets 2022 darknet drug links
darkmarket 2023 deep web drug links
dark markets 2023 dark web websites
darknet markets darkmarket 2023
dark market 2023 dark web sites
dark net tor market url
deep web drug links deep web drug links
darknet websites dark web site
darkweb marketplace tor markets
dark markets dark web search engines
onion market darknet links
darknet search engine dark web link
dark website dark web drug marketplace
darkmarket 2023 onion market
deep web markets deep web markets
darkmarkets darkmarkets
deep web drug url dark web search engine
dark market onion darkmarket
darknet drug links dark markets 2022
darknet seiten darkmarkets
dark website darkweb marketplace
darknet market lists darknet drug store
darknet market lists dark web market list
dark markets tor market url
dark market link tor markets links
dark market url deep web sites
darknet market list the dark internet
tor dark web dark web site
deep web drug store darknet marketplace
tor markets links darkweb marketplace
deep web sites darknet drug links
dark web site tor market links
deep web links the dark internet
deep dark web drug markets onion
[url=http://zanaflex.sbs/]tizanidine 5mg[/url]
deep web drug markets dark web site
dark website dark web market list
tor marketplace tor market
darknet markets black internet
dark markets 2022 dark market
darknet market lists bitcoin dark web