Det sker i Svenska Dagbladet.
Det är överläkaren, docent Mats Eriksson, som i en artikel på Brännpunkt bland annat skriver följande:
I en artikel i Aftonbladet beskrivs hur en palestinier avlidit efter att ha skjutits i bröst, buk och ben. Han transporteras i väg i en israelisk helikopter och då kroppen återlämnas till anhöriga, så noterar man ett stort snitt och drar slutsatsen att han, liksom andra i liknande situation, använts som organdonator.
Bortsett från det faktum att det är osannolikt att organen skall vara oskadade av kulorna och inte heller bemängda med tarminnehåll, bakterier och klädespartiklar som följt med i skottkanalerna så måste organen ha varit i dåligt skick då han anlände till sjukhus efter att ha släpats, transporterats först via jeep och därefter via helikopter. Man kan teoretiskt tänka sig att en döende används för organtagning, men de praktiska omständigheterna talar emot att denna misstanke är rimlig. Det kan låta cyniskt, men organen bör knappast ha varit av den kvaliteten att man velat använda dessa till transplantation. Tanken att använda någon som avlidit ute på fältet som organdonator är absurd.
Anklagelsen om organstöld är alltså: absurd!
När regeringen nu har stöd från läkarvetenskapen, kunde väl Reinfeldt eller Bildt ändå hålla med vår ambassadör i Tel Aviv – eller varför inte Israels regering? – bara lite?
Fast, det är klart, det skulle ju minska pressen på Israel, och att upprätthålla den, ja, det verkar ju vara det viktigaste av allt just nu.
Men även om regeringen tycks anse det, så bör regeringen inte underlåta att ta avstånd från absurda anklagelser, i synnerhet inte när de särskilt ombeds att uttala sig.
Dags alltså för statsministern och/eller utrikesministern att äntligen modigt tala ut och visa att Sveriges regering inte ställer upp på någonting som just nu inte gärna kan betecknas som annat än antisemitisk propaganda.
Tillägg 2009-08-27: Världen idag berättar att regeringen och utrikesministern visst har kritiserat mediarapportering tidigare, t. ex. i termer av ”oärligt” och ”lögnaktigt”. Fast då gällde det ju inte att ta avstånd från oärlig och lögnaktig israelkritik.
***
Läs även andra bloggares åsikter om Aftonbladet, Donald Boström, organstöld, Fredrik Reinfeldt, Carl Bildt, Israel, Mats Eriksson, antisionism, antisemitism, regeringen
dark markets 2023 dark web link
blackweb darkmarket link
dark market link darknet market
darkmarkets darknet market lists
deep dark web dark web access
deep web links darkmarkets
darkmarket link tor market url
tor dark web deep web drug links
darknet search engine dark market
dark web search engine dark web drug marketplace
dark market link deep web markets
darknet drug store tor markets
darkmarket list tor markets 2022
darknet search engine tor darknet
tor dark web darknet search engine
dark internet dark markets 2023
dark web sites links drug markets onion
darknet sites drug markets onion
tor markets dark market onion
dark web websites darkmarket list
the dark internet dark web sites
darknet search engine darkmarket url
blackweb deep web drug markets
darkmarket list tor markets 2023
darkmarket list tor market links
dark markets 2022 darknet market
darkmarket link darknet search engine
darknet market dark web link
dark market list dark web websites
tor dark web dark web links
dark web market list deep web drug links
tor markets links bitcoin dark web
darknet site deep web drug markets
drug markets dark web dark web sites
black internet darkmarket list
how to get on dark web deep web links
darknet drug market blackweb official website
darkmarket url darknet market links
darkmarket list darknet marketplace
deep web sites tor market url
dark website dark market 2023
darknet seiten deep web search
drug markets onion tor markets 2022
darknet site darknet marketplace
darkmarkets darkmarket list
dark web drug marketplace deep web drug store
tor darknet tor markets 2023
darknet marketplace dark web links
bitcoin dark web tor markets 2022
darkmarket 2023 tor markets 2023