Det sker i Svenska Dagbladet.
Det är överläkaren, docent Mats Eriksson, som i en artikel på Brännpunkt bland annat skriver följande:
I en artikel i Aftonbladet beskrivs hur en palestinier avlidit efter att ha skjutits i bröst, buk och ben. Han transporteras i väg i en israelisk helikopter och då kroppen återlämnas till anhöriga, så noterar man ett stort snitt och drar slutsatsen att han, liksom andra i liknande situation, använts som organdonator.
Bortsett från det faktum att det är osannolikt att organen skall vara oskadade av kulorna och inte heller bemängda med tarminnehåll, bakterier och klädespartiklar som följt med i skottkanalerna så måste organen ha varit i dåligt skick då han anlände till sjukhus efter att ha släpats, transporterats först via jeep och därefter via helikopter. Man kan teoretiskt tänka sig att en döende används för organtagning, men de praktiska omständigheterna talar emot att denna misstanke är rimlig. Det kan låta cyniskt, men organen bör knappast ha varit av den kvaliteten att man velat använda dessa till transplantation. Tanken att använda någon som avlidit ute på fältet som organdonator är absurd.
Anklagelsen om organstöld är alltså: absurd!
När regeringen nu har stöd från läkarvetenskapen, kunde väl Reinfeldt eller Bildt ändå hålla med vår ambassadör i Tel Aviv – eller varför inte Israels regering? – bara lite?
Fast, det är klart, det skulle ju minska pressen på Israel, och att upprätthålla den, ja, det verkar ju vara det viktigaste av allt just nu.
Men även om regeringen tycks anse det, så bör regeringen inte underlåta att ta avstånd från absurda anklagelser, i synnerhet inte när de särskilt ombeds att uttala sig.
Dags alltså för statsministern och/eller utrikesministern att äntligen modigt tala ut och visa att Sveriges regering inte ställer upp på någonting som just nu inte gärna kan betecknas som annat än antisemitisk propaganda.
Tillägg 2009-08-27: Världen idag berättar att regeringen och utrikesministern visst har kritiserat mediarapportering tidigare, t. ex. i termer av ”oärligt” och ”lögnaktigt”. Fast då gällde det ju inte att ta avstånd från oärlig och lögnaktig israelkritik.
***
Läs även andra bloggares åsikter om Aftonbladet, Donald Boström, organstöld, Fredrik Reinfeldt, Carl Bildt, Israel, Mats Eriksson, antisionism, antisemitism, regeringen
tor marketplace how to access dark web
dark web link darkmarket
darknet marketplace dark web search engine
onion market darknet market lists
darknet marketplace black internet
darknet market links dark markets 2023
dark web websites dark web search engine
dark market list deep web links
darknet seiten deep web drug markets
tor markets links how to access dark web
dark market url dark internet
dark internet dark net
drug markets dark web drug markets dark web
best darknet markets drug markets onion
dark web market links darknet websites
darkmarket list dark market link
dark web link darkmarket link
[url=http://phenergan.directory/]buy phenergan no prescription[/url]
dark web site darknet seiten
darknet market dark websites
deep web markets dark net
darknet market links dark web drug marketplace
darknet sites dark web market links
best darknet markets tor market links
darknet market lists darknet market list
deep web links darknet market lists
darkmarkets tor dark web
dark web link dark markets 2023
darkmarket link darknet websites
darkmarkets darknet links
dark markets 2023 deep web search
dark markets 2022 deep web markets
dark web market dark web websites
dark web sites darknet websites
tor markets 2023 dark internet
dark web markets deep web markets
darknet markets 2023 darknet markets
onion market dark market
dark web market list dark market 2023
dark market link free dark web
dark web sites tor markets links
darkmarket list darknet markets 2023
drug markets onion dark internet
dark net dark net
dark web search engine darkmarket list
deep web drug url dark web links
darknet drug market dark market url
tor markets darknet site
tor markets 2023 how to get on dark web
darknet search engine deep web markets