Det sker i Svenska Dagbladet.
Det är överläkaren, docent Mats Eriksson, som i en artikel på Brännpunkt bland annat skriver följande:
I en artikel i Aftonbladet beskrivs hur en palestinier avlidit efter att ha skjutits i bröst, buk och ben. Han transporteras i väg i en israelisk helikopter och då kroppen återlämnas till anhöriga, så noterar man ett stort snitt och drar slutsatsen att han, liksom andra i liknande situation, använts som organdonator.
Bortsett från det faktum att det är osannolikt att organen skall vara oskadade av kulorna och inte heller bemängda med tarminnehåll, bakterier och klädespartiklar som följt med i skottkanalerna så måste organen ha varit i dåligt skick då han anlände till sjukhus efter att ha släpats, transporterats först via jeep och därefter via helikopter. Man kan teoretiskt tänka sig att en döende används för organtagning, men de praktiska omständigheterna talar emot att denna misstanke är rimlig. Det kan låta cyniskt, men organen bör knappast ha varit av den kvaliteten att man velat använda dessa till transplantation. Tanken att använda någon som avlidit ute på fältet som organdonator är absurd.
Anklagelsen om organstöld är alltså: absurd!
När regeringen nu har stöd från läkarvetenskapen, kunde väl Reinfeldt eller Bildt ändå hålla med vår ambassadör i Tel Aviv – eller varför inte Israels regering? – bara lite?
Fast, det är klart, det skulle ju minska pressen på Israel, och att upprätthålla den, ja, det verkar ju vara det viktigaste av allt just nu.
Men även om regeringen tycks anse det, så bör regeringen inte underlåta att ta avstånd från absurda anklagelser, i synnerhet inte när de särskilt ombeds att uttala sig.
Dags alltså för statsministern och/eller utrikesministern att äntligen modigt tala ut och visa att Sveriges regering inte ställer upp på någonting som just nu inte gärna kan betecknas som annat än antisemitisk propaganda.
Tillägg 2009-08-27: Världen idag berättar att regeringen och utrikesministern visst har kritiserat mediarapportering tidigare, t. ex. i termer av ”oärligt” och ”lögnaktigt”. Fast då gällde det ju inte att ta avstånd från oärlig och lögnaktig israelkritik.
***
Läs även andra bloggares åsikter om Aftonbladet, Donald Boström, organstöld, Fredrik Reinfeldt, Carl Bildt, Israel, Mats Eriksson, antisionism, antisemitism, regeringen
dark market link deep web markets
tor markets links dark web search engine
tor darknet dark net
best darknet markets dark market
dark web sites dark web market links
dark web search engine black internet
drug markets onion dark market onion
deep web links dark web websites
dark web market list tor markets 2023
deep web drug store darkweb marketplace
deep web links darkmarket url
dark web websites dark market url
blackweb official website best darknet markets
darknet market list darknet drugs
dark market link deep web markets
tor market dark websites
dark web links dark market url
tor markets 2022 darknet site
[url=http://buyzovirax.life/]price of zovirax 0.5 cream[/url]
black internet darknet market lists
[url=https://erectafiltabs.shop/]erectafil 5 mg[/url]
deep web drug store dark web link
dark website drug markets dark web
deep web search deep web search
tor markets drug markets onion
how to get on dark web darknet markets 2023
darknet marketplace deep web search
dark markets 2022 darkmarket 2022
onion market dark web websites
dark markets 2023 dark web market links
dark market link dark market list
deep web sites dark web link
dark web sites links dark web links
deep dark web best darknet markets
drug markets onion deep web search
dark web market darknet drug market
dark web sites darknet seiten
tor markets blackweb
darknet sites the dark internet
dark web access free dark web
tor market dark market 2022
blackweb official website darknet links
[url=https://vardenafil.charity/]buy levitra online without prescription[/url]
deep web drug store dark markets 2023
tor markets 2023 dark web link
[url=http://acyclovir.men/]zovirax prescription online[/url] [url=http://sildalis.best/]sildalis 120[/url] [url=http://diflucano.com/]diflucan generic[/url] [url=http://vardenafil.pics/]buying levitra online uk[/url] [url=http://isotretinoin.foundation/]accutane canada pharmacy[/url] [url=http://buyzovirax.life/]zovirax 4 5g[/url]
dark market url deep web sites
dark web links deep web drug store
darknet drugs darknet sites
tor markets links dark web search engine