Det sker i Svenska Dagbladet.
Det är överläkaren, docent Mats Eriksson, som i en artikel på Brännpunkt bland annat skriver följande:
I en artikel i Aftonbladet beskrivs hur en palestinier avlidit efter att ha skjutits i bröst, buk och ben. Han transporteras i väg i en israelisk helikopter och då kroppen återlämnas till anhöriga, så noterar man ett stort snitt och drar slutsatsen att han, liksom andra i liknande situation, använts som organdonator.
Bortsett från det faktum att det är osannolikt att organen skall vara oskadade av kulorna och inte heller bemängda med tarminnehåll, bakterier och klädespartiklar som följt med i skottkanalerna så måste organen ha varit i dåligt skick då han anlände till sjukhus efter att ha släpats, transporterats först via jeep och därefter via helikopter. Man kan teoretiskt tänka sig att en döende används för organtagning, men de praktiska omständigheterna talar emot att denna misstanke är rimlig. Det kan låta cyniskt, men organen bör knappast ha varit av den kvaliteten att man velat använda dessa till transplantation. Tanken att använda någon som avlidit ute på fältet som organdonator är absurd.
Anklagelsen om organstöld är alltså: absurd!
När regeringen nu har stöd från läkarvetenskapen, kunde väl Reinfeldt eller Bildt ändå hålla med vår ambassadör i Tel Aviv – eller varför inte Israels regering? – bara lite?
Fast, det är klart, det skulle ju minska pressen på Israel, och att upprätthålla den, ja, det verkar ju vara det viktigaste av allt just nu.
Men även om regeringen tycks anse det, så bör regeringen inte underlåta att ta avstånd från absurda anklagelser, i synnerhet inte när de särskilt ombeds att uttala sig.
Dags alltså för statsministern och/eller utrikesministern att äntligen modigt tala ut och visa att Sveriges regering inte ställer upp på någonting som just nu inte gärna kan betecknas som annat än antisemitisk propaganda.
Tillägg 2009-08-27: Världen idag berättar att regeringen och utrikesministern visst har kritiserat mediarapportering tidigare, t. ex. i termer av ”oärligt” och ”lögnaktigt”. Fast då gällde det ju inte att ta avstånd från oärlig och lögnaktig israelkritik.
***
Läs även andra bloggares åsikter om Aftonbladet, Donald Boström, organstöld, Fredrik Reinfeldt, Carl Bildt, Israel, Mats Eriksson, antisionism, antisemitism, regeringen
dark markets dark internet
darknet market list dark web markets
darknet search engine darknet market lists
darknet drug links deep web markets
how to get on dark web deep web links
dark web access dark net
dark web drug marketplace deep web drug links
dark web market list darkmarkets
dark market 2022 dark web search engine
dark internet dark markets 2023
dark web search engines darknet market list
dark web market links dark websites
darknet marketplace darknet market list
dark web markets deep web drug markets
darkmarket list tor market
onion market blackweb official website
dark web access darkmarkets
dark market 2022 deep web sites
darknet markets 2023 dark internet
dark website dark markets
deep web drug links deep web drug store
darknet market lists darknet market lists
dark web sites links tor market
dark market list darkweb marketplace
dark web sites dark markets 2023
darknet websites darknet websites
dark markets dark web websites
free dark web dark web search engines
darknet market links tor marketplace
deep web markets onion market
tor darknet drug markets dark web
tor marketplace drug markets onion
dark web market list tor market
dark web drug marketplace darknet drugs
darknet drug links tor markets links
deep web drug links dark markets 2023
tor darknet tor market links
darknet site dark web drug marketplace
[url=https://healthwarehouseonlinepharmacy.com/]canadian pharmacy viagra 100mg[/url]
deep web drug markets darkmarket 2022
tor markets links dark markets 2022
darkmarket dark market url
dark markets deep web markets
how to get on dark web tor market links
blackweb how to access dark web
best darknet markets darknet search engine
dark web link deep web sites
tor markets 2023 dark net
darknet site darknet links
[url=https://acyclovir.men/]acyclovir no prescription[/url]