Det sker i Svenska Dagbladet.
Det är överläkaren, docent Mats Eriksson, som i en artikel på Brännpunkt bland annat skriver följande:
I en artikel i Aftonbladet beskrivs hur en palestinier avlidit efter att ha skjutits i bröst, buk och ben. Han transporteras i väg i en israelisk helikopter och då kroppen återlämnas till anhöriga, så noterar man ett stort snitt och drar slutsatsen att han, liksom andra i liknande situation, använts som organdonator.
Bortsett från det faktum att det är osannolikt att organen skall vara oskadade av kulorna och inte heller bemängda med tarminnehåll, bakterier och klädespartiklar som följt med i skottkanalerna så måste organen ha varit i dåligt skick då han anlände till sjukhus efter att ha släpats, transporterats först via jeep och därefter via helikopter. Man kan teoretiskt tänka sig att en döende används för organtagning, men de praktiska omständigheterna talar emot att denna misstanke är rimlig. Det kan låta cyniskt, men organen bör knappast ha varit av den kvaliteten att man velat använda dessa till transplantation. Tanken att använda någon som avlidit ute på fältet som organdonator är absurd.
Anklagelsen om organstöld är alltså: absurd!
När regeringen nu har stöd från läkarvetenskapen, kunde väl Reinfeldt eller Bildt ändå hålla med vår ambassadör i Tel Aviv – eller varför inte Israels regering? – bara lite?
Fast, det är klart, det skulle ju minska pressen på Israel, och att upprätthålla den, ja, det verkar ju vara det viktigaste av allt just nu.
Men även om regeringen tycks anse det, så bör regeringen inte underlåta att ta avstånd från absurda anklagelser, i synnerhet inte när de särskilt ombeds att uttala sig.
Dags alltså för statsministern och/eller utrikesministern att äntligen modigt tala ut och visa att Sveriges regering inte ställer upp på någonting som just nu inte gärna kan betecknas som annat än antisemitisk propaganda.
Tillägg 2009-08-27: Världen idag berättar att regeringen och utrikesministern visst har kritiserat mediarapportering tidigare, t. ex. i termer av ”oärligt” och ”lögnaktigt”. Fast då gällde det ju inte att ta avstånd från oärlig och lögnaktig israelkritik.
***
Läs även andra bloggares åsikter om Aftonbladet, Donald Boström, organstöld, Fredrik Reinfeldt, Carl Bildt, Israel, Mats Eriksson, antisionism, antisemitism, regeringen
dark market 2022 bitcoin dark web
dark web access darknet market lists
darknet site tor market url
dark market url darknet sites
darknet site dark web access
darkmarkets darknet search engine
darknet market dark web access
darkmarket deep web drug links
drug markets onion bitcoin dark web
darknet sites dark web market
blackweb darkmarket 2023
darknet drug store deep web drug links
deep dark web tor market links
dark web link dark web market
dark internet darkmarket link
tor markets links darknet markets
tor markets links deep web markets
dark markets 2023 darknet seiten
darkmarket 2023 dark web market
darknet seiten onion market
dark website dark markets 2023
deep web drug store deep web drug store
dark web search engines deep web drug url
dark web sites links dark market 2023
dark market url dark markets 2022
dark market list dark web sites links
deep web drug markets darknet drugs
darkmarkets dark web search engines
dark web websites dark website
darknet market tor markets 2022
deep web drug url darkmarket list
darknet links tor marketplace
darknet links darknet links
darknet markets dark web search engine
darknet market links tor markets links
darknet search engine deep web sites
darknet websites dark web drug marketplace
dark markets 2023 darknet drug store
dark market darknet websites
deep web markets deep web search
darknet drug store free dark web
dark market 2022 dark internet
dark market link darknet markets
the dark internet tor darknet
dark markets dark web websites
deep web drug store dark markets 2022
darknet links blackweb official website
dark markets 2023 darknet drug market
drug markets onion deep web drug links
tor markets 2023 dark web link